Brüsszel listát küldött, mit vár el a magyar kormánytól az Erasmus-ügyben

2024. december 19. 21:56

Az EU még mindig problémásnak látja a modellváltott egyetemek fenntartására közpénzből létrehozott alapítványok átláthatóságát.

2024. december 19. 21:56

Nyitókép: Az Európai Bizottság központi épülete, a Barlaymont Brüsszelben 2023. június 21-én  /  fotó: Jakub Porzycki / NurPhoto via AFP

Az Európai Bizottság a héten hozta nyilvánosságra határozatát, amelyben tudatta Magyarországgal, hogy elégtelennek látja azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány tett az uniós forrásokhoz való hozzáférés feltételeinek betöltésére. 

A dokumentum szerint 

az EU által nehezményezett jogi kérdések a közérdekű vagyonkezelő alapítványok ügyében nem tisztázódtak 

a kormány által december elején kommunikált magyar álláspont megismerésével sem. Mint írják, az elvárt átláthatósági szabályok nem születtek meg, az alapítványoknál egyes testületeket kivontak a jogszabály alól, ezért ez nem elegendő ahhoz, hogy a modellváltott magyar egyetemeket visszavegyék az Erasmus- és Horizon-programokba.

Az EU 2022-ben összekötötte a jogállamisági feltételek tiszteletben tartását és az uniós forrásokhoz való hozzájutást, így az Európai Bizottság által elvárt jogszabályi változtatások megtételéig 

befagyasztotta a helyreállítási és a kohéziós források több alapjából járó támogatások kifizetését Magyarország számára. 

Az utóbbiból 10,2 milliárd euróhoz nem fér hozzá a magyar kormány, és mivel a rendelkezés az uniós közpénz jogszerű felhasználását védi, egyúttal a jogsérelmek orvoslásáig megtiltották az uniós források felhasználását a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott szervezetek, vagyis a modellváltást végrehajtott magyar egyetemek számára.

A magyar parlament egy hónappal ezelőtt módosította a sérelmezett jogszabályokat, például kizárta, hogy politikusok, parlamenti képviselők, polgármesterek, miniszterek, államtitkárok, valamint állami szervezetek vezetői bekerülhessenek az alapítványi kuratóriumokba, illetve a mandátumot hat évre szűkítették, a testületei tagok számára pedig csupán egyszeri újraválaszthatóságot tettek lehetővé. A Bizottság azonban ezeket a lépések is elégtelennek látta: 

szerinte az összeférhetetlenségi kockázat megmaradt, és a közpénzügyi átláthatóság sem lett biztosított 

írja a Portfolio.

Az uniós határozat az Integritás Hatóság jogköreinél is hiányosságokat észlel: a testületnek nincs jogi eszköze arra, hogy közvetlenül ellenőrizze a vagyonnyilatkozatokat, és hogy szabálysértés esetén szankciókat alkalmazzon.

Ezt is ajánljuk a témában

--

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. december 20. 07:15 Szerkesztve
"Az EU még mindig problémásnak látja a modellváltott egyetemek fenntartására közpénzből létrehozott alapítványok átláthatóságát." Amihez egyébként az ég egy adta világon semmi köze. Ja, és hihetetlen módon támogatja az újab 2/3-ot.
kőbaltás
2024. december 20. 04:49
Brüsszel elmehet oda ahonnét jött. Soros hátsó felébe.
2024. december 20. 04:17 Szerkesztve
A kutyaidomár janicsárképzőket fenntartó közfinanszírozású privát alapítványok a NER parazitákat tartanak el. kb úgy mint a doctor hülye OB-gatóst, aki az MCC FEB ből zsebel be magának tetemes közpénz forintokat a mi adónk terhére. Jó ha csak ennyi van, de akár ez más pénzek elszivárogtatására is alkalmas lefolyó lehet. Utálomaz EU-t, de azt nagyon megértem, has valaki nem akarja a pénzét lefolyókba öntve Fideszes zsebekbe vándoroltatni. Trükkös cigány lehúzos gépezete csak addig áll, amíg nem kap üzemanyagot. Ennyi.
Gubbio
2024. december 20. 02:55
Majd ha az ő "tankönyveiket" tanítjuk, akkor a magyar oktatásügy EU-konform lesz. Addig viszont kell a pénzünk Ukrajnára.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!